Provides secure, safe access to cube vans/trailers
All welded steel construction, ships fully assembled and ready to use
Front walk through with chain/snap assembly
Non-clogging slip resistant steps
10″ flat-free wheels in rear
Drop down handles in front for easy maneuvering
Durable Kleton blue polyurethane finish
Made in accordance with the ANSI A14.7 safety standard
Material Handling & Storage, Rolling Step Ladder
KLETON MO010 Trailer Access Rolling Ladder with Rails, 4 Steps, 22″ Step Width, 37″ Platform Height, Steel-(Each)
$836.00
SKU: MO010
Categories: Material Handling & Storage, Rolling Step Ladder
Tags: MO010, Rolling Step Ladders, Trailer Access Rolling Ladder with Rails
Brand: Kleton
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.70833 × 6.5 × 3.29166 in |
| No. of Steps | 4 |
| Platform Height | 37" |
| Platform Depth | 16" |
| Step Width | 22" |
| Frame Material | Steel |
| Step Type | Perforated |
| Bearing Type | Roller |
| Swivel Radius | 6" |
| Overall Height | 9-1/2" |
| Wheel Colour | Grey |
| Weight | 78 lbs. |
| Capacity | 300 lbs. |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |


