Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on an all-welded steel chassis with a durable?Kleton?blue polyurethane finish
Includes 2 swivel and 2 ridgid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Stackable for storage
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN989 Tapered Wall Box Truck, Polyethylene, 43″ L x 30″ W x 33″ H, 16 cu. ft. Volume, 800 lbs. Capacity-(Each)
$620.00
SKU: MN989
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN989, Tapered Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.58333 × 2.83333 × 3.625 in |
| Volume Capacity | 16 cu. ft. |
| Weight Capacity | 800 lbs. |
| Bin Material | Polyethylene |
| Overall Length | 43" |
| Overall Width | 30" |
| Overall Height | 33" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 3" Polyolefin |
| Bin Colour | Black |
| For Use With | Wood & Nails, Copper Pipe, Wood, PVC, Drywall |
| Width | 1-1/4? (32mm) |
| Length | 1-5/8" (41 mm) |
| Material | Bi-Metal |



