Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on a 3/4″ treated plywood undercarriage
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Stackable for storage
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN988 Tapered Wall Box Truck, Polyethylene, 43″ L x 30″ W x 33″ H, 16 cu. ft. Volume, 500 lbs. Capacity-(Each)
$449.63
SKU: MN988
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN988, Tapered Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.58333 × 2.79166 × 2.58333 in |
| Volume Capacity | 16 cu. ft. |
| Weight Capacity | 500 lbs. |
| Bin Material | Polyethylene |
| Overall Length | 43" |
| Overall Width | 30" |
| Overall Height | 33" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 3" Polyolefin |
| Bin Colour | Black |
| Message | Fragile Handle With Care |
| Rolls/Case | 60 |
| Material | Plastic |
| Language | Bilingual |


