Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on a 3/4″ treated plywood undercarriage
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Stackable for storage
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN990 Tapered Wall Box Truck, White Polyethylene, 33″ L x 20″ W x 29″ H, 7 cu. ft. Volume, 600 lbs. Capacity-(Each)
$391.88
SKU: MN990
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN990, Tapered Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 30.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.79166 × 2.54166 × 1.66666 in |
| Volume Capacity | 7 cu. ft. |
| Weight Capacity | 600 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 33" |
| Overall Width | 20" |
| Overall Height | 29" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 4" Non-Marking Blue Rubber |
| Bin Colour | White |
| For Use With | Metal (Non-Ferrous), Wood & Nails, Wood, PVC, Drywall |
| Width | 1-1/8? (29mm) |
| Length | 2-1/4" (57 mm) |
| Material | Bi-Metal |

