Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on an all-welded steel chassis with a durable?Kleton?blue polyurethane finish
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Stackable for storage
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN999 Tapered Wall Box Truck, White Polyethylene, 43″ L x 30″ W x 34″ H, 16 cu. ft. Volume, 1000 lbs. Capacity-(Each)
$920.00
SKU: MN999
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN999, Tapered Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.54166 × 2.9 × 2.58333 in |
| Volume Capacity | 16 cu. ft. |
| Weight Capacity | 1000 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 43" |
| Overall Width | 30" |
| Overall Height | 34" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 4" Non-Marking Blue Rubber |
| Bin Colour | White |
| Diameter | 2-1/2" |
| Centre Hole Diameter | 7/8" |
| Thread Size | 5/8"-11 INT |
| Colour | Black |

