Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on an all-welded steel chassis with a durable?Kleton?blue polyurethane finish
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight

Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN997 Straight Wall Box Truck, White Polyethylene, 46″ L x 28″ W x 31″ H, 14 cu. ft. Volume, 1000 lbs. Capacity-(Each)
$807.20
SKU: MN997
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN997, Straight Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.875 × 2.6 × 2.4 in |
| Volume Capacity | 14 cu. ft. |
| Weight Capacity | 1000 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 46" |
| Overall Width | 28" |
| Overall Height | 31" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 4" Non-Marking Blue Rubber |
| Bin Colour | White |
| Height | 5" |
| Length | 12.75" |
| Width | 11.25" |
| Colour | Black |





