Seamless durable 100% polyethylene bins
Leakproof and easy to clean
Bins are mounted on a 3/4″ treated plywood undercarriage
Includes 2 swivel and 2 rigid casters
Capacity is based on evenly distributed weight
Box Trucks, Material Handling & Storage
KLETON MN996 Straight Wall Box Truck, White Polyethylene, 46″ L x 28″ W x 31″ H, 14 cu. ft. Volume, 600 lbs. Capacity-(Each)
$565.13
SKU: MN996
Categories: Box Trucks, Material Handling & Storage
Tags: Box Trucks, MN996, Straight Wall Box Truck
Brand: Kleton
| Weight | 53.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.375 × 2.56666 × 2.25 in |
| Volume Capacity | 14 cu. ft. |
| Weight Capacity | 600 lbs. |
| Bin Material | White Polyethylene |
| Overall Length | 46" |
| Overall Width | 28" |
| Overall Height | 31" |
| Caster Placement | Corner Standard |
| Caster Type | 4" Non-Marking Blue Rubber |
| Bin Colour | White |
| For Use With | Adhesives, Pastes, & Epoxies Paint |
| Ferrule Type | Tin |
| Handle Style | Beavertail |
| Handle Colour | Black |



