Ideal for flash, scale, rust, corrosion and paint removal
Great tool to use on holes and other hard-to-reach areas
More aggressive brushing action than crimped brushes
Low flexibility knotted wire for high impact brushing
Knot Wire End Brush, Tools
Felton Brushes 185SS Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.020″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$43.25
SKU: NU455
Categories: Knot Wire End Brush, Tools
Tags: 185SS, Knot Wire End Brushes, Knotted Wire End Brushes
Brand: Felton Brushes
| Weight | 0.218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.23333 × 0.10833 × 0.10833 in |
| Brush Diameter | 1" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Application Type | Stainless Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Fill Length | 1" |
| RPM | 25000 |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood W-7004-LVW-1-3/16 High Temp Lava Nylon Wheels-(Each)
$19.21 Add to cart -
Slot Keystone Screwdrivers
Wera Tools 05007620001 Tapered Slotted Screwdriver, 1.0 mm, 5-1/8″ L, Plastic Handle – Each
$9.20 Add to cart -
Material Handling & Storage
Tri-Arc Manufacturing KDHD111242 Heavy Duty Rolling Ladder, 11 Steps, 24″ Step Width, 110″ Platform Height, Steel – Each
$4,064.44 Add to cart






