Ideal for flash, scale, rust, corrosion and paint removal
Great tool to reach into holes and hard to reach areas
More aggressive brushing action than crimped brushes
Low flexibility knotted wire for high impact brushing
Knot Wire End Brush, Tools
Felton Brushes 185 Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.020″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$19.12
SKU: TC134
Categories: Knot Wire End Brush, Tools
Tags: 185, Knot Wire End Brushes, Knotted Wire End Brushes
Brand: Felton Brushes
| Weight | 0.222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.125 × 0.23333 × 0.125 in |
| Brush Diameter | 1" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Application Type | Steel |
| Shank Size | 1/4" |
| Fill Length | 1" |
| RPM | 25000 |
Recently Viewed Products
-
Knot Wire End Brush
Felton Brushes 185SS Knotted Wire End Brushes, 1″ Dia., 0.020″ Wire Dia., 1/4″ Shank-(Each)
$43.25 Add to cart -
Material Handling & Storage
Algood W-7004-LVW-1-3/16 High Temp Lava Nylon Wheels-(Each)
$19.21 Add to cart -
Slot Keystone Screwdrivers
Wera Tools 05007620001 Tapered Slotted Screwdriver, 1.0 mm, 5-1/8″ L, Plastic Handle – Each
$9.20 Add to cart






