Resistant to spikes and skates, salt and several chemicals
Anti-static
UV-stabilized
Easily cleaned
Wide roll width without seam
Perfect for high-traffic entryways, lobbies, and hallways
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting SKN202000 Supreme Knob Entrance Matting, Wiper/Scraper, 6-1/2′ x 75-1/2′ x 7/16″, Charcoal-(Each)
$4,874.75
SKU: JP649
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Indoor Entrance Mattings, SKN202000, Supreme Knob™ Entrance Matting
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 272 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.29 × 0.54 × 0.54 in |
| Width | 6-1/2' |
| Length | 75-1/2' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 7/16" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Rubber/Polypropylene |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Loop-Pile/Needle Punched |
| Flammability | Passes C.G.S.B. Standards for Flammability (Pill Test) Meets Flammability Standard DOC-FF-1-70 (Pill Test) |
| Face Weight | 1, 790 g/m? (53 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 3 Years |
| Face Style | Berber (Hobnail) |
| Total Weight | 2.91 kg/m? (0.60 lb/ft?) |








