A heavy-duty needlepunch matting that can be installed indoors as well as outdoors
Permanently anti-static, has enhanced UV stability and is mold and mildew resistant
Holds approximately 5.5 litres or 1.45 gallons of water per square yard
Perfect for high-traffic entryways, lobbies, and hallways
Contact customer service to customize with your company logo
Looking for a different/custom size? Contact us!
Indoor Entrance Mattings
Edgewood Matting RNR202000 Ranier Commercial Entrance Matting, Wiper/Scraper, 6-1/2′ x 82′ x 3/8″, Charcoal-(Each)
$3,812.25
SKU: JP622
Category: Indoor Entrance Mattings
Tags: Indoor Entrance Mattings, Ranier™ Commercial Entrance Matting, RNR202000
Brand: Edgewood Matting
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.83 × 0.54 × 0.54 in |
| Width | 6-1/2' |
| Length | 82' |
| Type | Wiper/Scraper |
| Thickness | 3/8" |
| Colour | Charcoal |
| Material | Rubber/Polypropylene |
| Traffic | Heavy-Duty |
| Surface Pattern | Loop-Pile/Needle Punched |
| Flammability | Passes C.G.S.B. Standards for Flammability (Pill Test) Meets Flammability Standard DOC-FF-1-70 (Pill Test) |
| Face Weight | 1150 g/m? (34 oz/yd?) |
| Manufacturer's Warranty | 3 Years |
| Certifications | CRI Green Label Plus |
| Face Style | Omni Pattern |
| Total Weight | 2.16 kg/m? (0.44 lb/ft?) |





