Heavy-duty construction and components
Poly-clad metal body for use with hot and cold water
For use with water temperatures up to 71?C (160?F)
Continuous-spray stainless?steel clip
Threaded for attaching accessories
Watering Hose Nozzles & Wands
Aurora Tools NM817 Hot Water Pistol Grip Nozzle, Insulated, Rear-Trigger, 100 psi-(Each)
$8.20
| Weight | 0.575 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.125 × 0.41666 in |
| Insulated or Non Insulated | Insulated |
| Max. Pressure | 100 psi |
| Trigger Type | Rear-Trigger |
| Body material | Zinc & TPR |
| Adjustment pin material | Aluminum & TPR |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

