Heavy-duty construction and components
For use with warm and cold water
For use with water temperatures up to 49?C (120?F)
Continuous-spray stainless?steel clip
Threaded for attaching accessories
Watering Hose Nozzles & Wands
Aurora Tools NM816 Pistol Grip Nozzle, Insulated, Rear-Trigger, 100 psi-(Each)
$5.38
| Weight | 0.446 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.54166 × 0.10833 × 0.41666 in |
| Insulated or Non Insulated | Insulated |
| Max. Pressure | 100 psi |
| Trigger Type | Rear-Trigger |
| Body material | Zinc & TPR |
| Adjustment pin material | Aluminum |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |

