Ideal for sharpening a cemented carbide tipped tool and regrinding an HSS tool
Reducing ring set (universally suitable for common machine shafts)
Extremely smooth running
Stackable individual packaging to suit racks
Bench Grinding Wheel, Tools
Tyrolit 188834 Bench Grinding Wheel Bench Grinding Wheel, 7″ x 1″, 1″ Arbor, 1, Ceramic – Each
$65.97
SKU: NV436
Categories: Bench Grinding Wheel, Tools
Tags: 188834, Bench Grinding Wheel, Bench Grinding Wheels
Brand: Tyrolit
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.583 × 0.083 × 0.083 in |
| Diameter | 7" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Size | 1" |
| Grit | A60 |
| Max. RPM | 3714 |
| Type | 1 |
| Abrasive Material | Ceramic |
Recently Viewed Products
-
Floor Coatings & Sealants
Rust-Oleum 607805 Seal-Krete® Protective Sealer Seal-Krete® Protective Sealer, 18.93 L, Water-Based, Gloss, Clear – Pail
$527.42 Add to cart



