| Weight | 1.064 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.33333 × 0.29166 × 0.275 in |
| Pipe Size | 1/8" |
| Max. Pressure | 530 PSI |
| Orifice Dia." | 3/64" |
| CV Flow | 0.06 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Min. | 0 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Air-Inert Gas | 750 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Water | 750 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Light Oil | 530 |
| Max. Fluid Temp. ?F | 180 |
| Watt Rating | 6.1 |
Solenoid Valve, Tools
ASCO 262012H01 2-Way Direct Acting Solenoid Valves, 1/8″ Pipe, 530 PSI-(Each)
$303.36
SKU: TLY519
Categories: Solenoid Valve, Tools
Tags: 2-Way Direct Acting Solenoid Valves, 262012H01, Solenoid Valves
Brand: ASCO



