| Weight | 1.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.41666 × 0.25 × 0.33333 in |
| Pipe Size | 1/4" |
| Max. Pressure | 50 psi |
| Orifice Dia." | 1/8" |
| CV Flow | 0.25 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Min. | 0 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Air-Inert Gas | 50 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Water | 50 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Light Oil | 50 |
| Max. Fluid Temp. ?F | 200 |
| Watt Rating | 17.1 |
Solenoid Valve, Tools
ASCO 320176G01 3-Way Direct Acting Universal Solenoid Valves, 1/4″ Pipe, 50 psi-(Each)
$418.28
SKU: TLY555
Categories: Solenoid Valve, Tools
Tags: 3-Way Direct Acting Universal Solenoid Valves, 320176G01, Solenoid Valves
Brand: ASCO

