| Weight | 1.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 0.25 × 0.25 in |
| Pipe Size | 1/8" |
| Max. Pressure | 140 PSI |
| Orifice Dia." | 1/8" |
| CV Flow | 0.34 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Min. | 0 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Air-Inert Gas | 155 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Water | 180 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Light Oil | 140 |
| Max. Fluid Temp. ?F | 180 |
| Watt Rating | 6.1 |
Solenoid Valve, Tools
ASCO 262006H01 2-Way Direct Acting Solenoid Valves, 1/8″ Pipe, 140 PSI-(Each)
$396.31
SKU: TLY518
Categories: Solenoid Valve, Tools
Tags: 2-Way Direct Acting Solenoid Valves, 262006H01, Solenoid Valves
Brand: ASCO
Recently Viewed Products
-
Solenoid Valve
ASCO 210100G01 2-Way Pilot Operated Solenoid Valves, 2″ Pipe, 90 PSI-(Each)
$2,580.47 Add to cart


