| Weight | 8.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.33333 × 0.33333 × 0.33333 in |
| Pipe Size | 2" |
| Max. Pressure | 90 PSI |
| Orifice Dia." | 1.75 |
| CV Flow | 43 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Min. | 5 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Air-Inert Gas | 150 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Water | 125 |
| Operating Pressure Differential (PSI) Max. Light Oil | 90 |
| Max. Fluid Temp. ?F | 180 |
| Watt Rating | 6.1 |
Solenoid Valve, Tools
ASCO 210100G01 2-Way Pilot Operated Solenoid Valves, 2″ Pipe, 90 PSI-(Each)
$2,580.47
SKU: TLY487
Categories: Solenoid Valve, Tools
Tags: 2-Way Pilot Operated Solenoid Valves, 210100G01, Solenoid Valves
Brand: ASCO

