PVC-coated foam insulated
Tough PVC coating stays soft when cold
Keeps hands warm and dry
Protects from abrasion
Curved fingers, wing thumb, and soft jersey lining make them very comfortable
Fully coated
Applications: Cold storage, winter transportation, yard and field work, unheated warehouses, construction
Coated Gloves
Ansell 2319111100 Winter Monkey Grip 23-191 Glove, 10/X-Large, PVC Coating, PVC Shell-(Pair)
$12.40
SKU: SBA992
Category: Coated Gloves
Tags: 2319111100, Coated Gloves, Winter Monkey Grip® 23-191 Glove
Brand: Ansell
| Weight | 0.39166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.31691 × 0.31691 × 0.31691 in |
| Size | X-Large/10 |
| Shell Material | PVC |
| Coating | PVC |
| Coating Style | Full Dip |
| Inner Lining | Foam Fleece |
| Case Quantity | 72 |
| Colour | Brown |
| Length | 11" |
| Cuff Style | Knit |
| Thickness | Winter Weight |
Recently Viewed Products
-
Disposable Coveralls
Dupont Personal Protection PB127SW-3X Coverall, 3X-Large, White, ProShield 10-(Each)
$4.66 Add to cart



