PVC coated foam insulated
Tough PVC coating stays soft when cold
Keep hands warm and dry
Protect from abrasion
Curved fingers, wing thumb and soft jersey lining make them very comfortable
Fully coated
Accepted for use in Canadian food processing facilities
Applications: Cold storage, winter transportation, yard and field work, unheated warehouses, construction
Coated Gloves
Ansell 2319311100 Winter Monkey Grip 23-193 Gloves, 10/X-Large, PVC Coating, PVC Shell-(Pair)
$14.15
SKU: SBA993
Category: Coated Gloves
Tags: 2319311100, Coated Gloves, Winter Monkey Grip® 23-193 Gloves
Brand: Ansell
| Weight | 0.40833 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.34522 × 0.34522 × 0.34522 in |
| Size | X-Large/10 |
| Shell Material | PVC |
| Coating | PVC |
| Coating Style | Full Dip |
| Inner Lining | Foam Fleece |
| Case Quantity | 72 |
| Lamp Type | T8 |
| Lamp Colour | 5000 K |
| Lumens | 2250 |
| Lamp Life | 22500 hrs. |

