PVC-coated foam insulated
Tough PVC coating stays soft when cold
Keeps hands warm and dry
Protects froms abrasion
Curved fingers, wing thumb, and soft jersey lining make them very comfortable
Fully coated
Accepted for use in Canadian food processing facilities
Applications: Cold storage, winter transportation, yard and field work, unheated warehouses, construction
Coated Gloves
Ansell 23173100 Winter Monkey Grip 23-173 Glove, 10/X-Large, PVC Coating, Foam Shell-(Pair)
$12.48
SKU: SEE953
Category: Coated Gloves
Tags: 23173100, Coated Gloves, Winter Monkey Grip® 23-173 Glove
Brand: Ansell
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.875 × 0.08333 × 0.41666 in |
| Size | X-Large/10 |
| Shell Material | Foam |
| Coating | PVC |
| Coating Style | Full Dip |
| Wheel Material | Thermoplastic Polyurethane |
| Axle Bore | 0.787" (20 mm) |
| Hub Length | 2.362" (60 mm) |
| Temperature Range | -25?C to 70?C (-13?F to 158?F) |
Recently Viewed Products
-
Cut-Resistant Gloves
Watson Gloves Van Goat 1-Finger Cut-Resistant Mitts (Pair)-Click on options for variations & Details.
$39.04 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


