To be used with manual back stands
Moderately flexible backing provides conformability for grinding and blending both straight and contoured surfaces
Grinding aid cools abrasive processes on heat-sensitive alloys
Suitable for wet and dry applications on all metals
Durable resin bond resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive cloth
Sanding Belt, Tools
3M 784F-80+-BLT-MSC-6X79 Cubitron II Sanding Belt, 6″ W x 79″ L, Ceramic, 80+ Grit-(Each)
Please contact us for availability and pricing
SKU: TCT400
Categories: Sanding Belt, Tools
Tags: 784F-80+-BLT-MSC-6X79, Cubitron™ II Sanding Belt, Sanding Belts
Brand: 3M
| Weight | 0.788 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.5 × 1.25 in |
| Grit | 80+ |
| Dimensions | 6" W x 79" L |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester |
| Backing Weight | YF-Weight |
| Colour | Red |






