To be used with back stand, benchtop, centerless grinders, disc sanders, flat finishers, rapid grinders, robotics and rolls grinders
3M? Precision-Shaped Grain continuously fractures into sharp points that cut exceptionally fast, helping to increase productivity
Engineered to run cooler, reducing metal discolouration/oxidation and the chance of heat-related stress cracks
Precision-Shaped Grain requires less pressure, which means less operator fatigue
Belt life is significantly longer, producing more parts per belt and requiring fewer belt changes
YF-weight backing excels in medium to high-pressure stainless steel, cobalt chrome and nickel alloy applications
Sanding Belt, Tools
3M 7000140535 Cubitron II Abrasive Belt, 1/2″ W x 12″ L, Ceramic, 80+ Grit-(Each)
$4.24
SKU: NV552
Categories: Sanding Belt, Tools
Tags: 7000140535, Cubitron™ II Abrasive Belt, Sanding Belts
Brand: 3M
| Weight | 0.012 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.44166 × 0.04166 × 0.125 in |
| Grit | 80+ |
| Dimensions | 1/2" W x 12" L |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester cloth |
| Backing Weight | YF weight |
| Colour | Maroon |






