Re-engineered precision-shaped grain helps increase cut rate and abrasive life to boost productivity
Optimized for robotics ? built for manual and automated applications designed for faster performance
Longer life means fewer changeouts needed and less downtime
Designed to run cooler and reduce metal discoloration and other heat-related outcomes
Cuts with less pressure, helping reduce the demands on operators for increased comfort
Inox- and contaminate-free; reduces contaminates from belt embedding in substrates
For wet or dry uses
Sanding Belt, Tools
3M 7100317560 Cubitron 3 Cloth Belt 1184F, 1/2″ W x 18″ L, Ceramic, 36+ Grit-(Each)
$4.64
SKU: NY767
Categories: Sanding Belt, Tools
Tags: 7100317560, Cubitron™ 3 Cloth Belt 1184F, Sanding Belts
Brand: 3M
| Weight | 0.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.332 × 0.249 × 0.249 in |
| Grit | 36+ |
| Dimensions | 1/2" W x 18" L |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Flex Type | Single-flex |
| Colour | Purple |
| Splice Type | Fabri-lok |
| Applications | Finishing, Polishing, Deburring, Surface Preparation, Grinding |






