Microreplicated 3M? Trizact? Abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
Ideal for the 3M two-step paint defect repair process for automotive finishes
Well suited for use on mini random orbital or orbital sanders to produce a polish-ready finish
Removes most common defects within 2-3 seconds for improved productivity
Constructed with a revolutionary surface topography that channels sanding debris away from the surface, significantly reducing the chance of loading and extending the life of the disc
Perfect for finishing, defect repair and leveling, when you’re working on paint, clear coat, and plastic defect removal
Very little water is needed, making the process easy and efficient
PSA Sanding Disc, Tools
3M 7000148157 Trizact Finesse-it Film Disc Roll 464LA, 1-1/4″ Dia., A5 Grit, Silicon Carbide-(Roll)
$733.26
SKU: NY991
Categories: PSA Sanding Disc, Tools
Tags: 7000148157, PSA Sanding Discs, Trizact™ Finesse-it™ Film Disc Roll 464LA
Brand: 3M
| Weight | 2.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.725 × 0.70833 × 0.4 in |
| Grit | A5 |
| Diameter | 1-1/4" |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Weight | 3-mils |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Film |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Closed |
| Hole Configuration | 125C |
| Maximum Speed | 10000 RPM |
| Micron Grade | A5 |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Metropolitan Wire CR243033-CKST PPE Check-In Station, Stainless Steel, 43″ x 40″ x 24″, 900 lbs. Capacity-(Each)
$2,946.01 Add to cart -
Fleet & Automotive
Dynaflux Quality Products 929-4X1 Defense Anti-Freeze & Pump Lubricant, Jug-(Bottle)
$65.37 Add to cart -
Fleet & Automotive
Dynaflux Quality Products 927-4X1 Defense Anti-Freeze & Pump Lubricant, Jug-(Bottle)
$42.37 Add to cart -
Fleet & Automotive
Dynaflux Quality Products 929-5 Defense Anti-Freeze & Pump Lubricant, Jug-(Case of 2)
$324.81 Add to cart






