Elasticized band for an optimum fit
Sewn seams offer maximum tear strength
Microporous film laminated to a polypropylene substrate
Offers protection against liquid, dust and light chemical splashes
Can be used in dry and wet work environments
Disposable Shoe Covers
Zenith Safety Products Shoe Covers, One Size, Microporous, White – Pack of 50
$22.06
SKU: SGX673
Category: Disposable Shoe Covers
Tags: Disposable Shoe Covers, SGX673, Shoe Covers
Brand: Zenith Safety Products
| Weight | 0.042 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.18 × 0.18 × 0.18 in |
| Material | Microporous |
| Size | One Size |
| Colour | White |
| Type | Regular Sole |
| Dimensions | 7.5" H x 15.5" L |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year Limited |



