Cuts left from tight curves to straight
Non-slip serrated jaws
Recommended Max. Capacity Low Carbon Cold Rolled Steel
18-gauge steel
Packaging is recycable
Metal Cutting Snips, Tools
Wiss By Crescent M1R Metalmaster? Compound Snips, 1-3/8″ Cut Length, Left Cut – Each
$22.41
SKU: VQ280
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: M1R, Metal Cutting Snips, Metalmaster® Compound Snips
Brand: Wiss By Crescent
| Weight | 0.77666 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.28008 × 0.28008 × 0.28008 in |
| Cut Length | 1-3/8" |
| Cutting Capacity | 18-Gauge Steel |
| Overall Length | 9-3/4" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Red |
| Cut Style | Left |
| Grip Colour | Red |

