Hot drop-forged stainless steel
Handles have nut cracking/jar opening jaws
One blade is serrated
Ideal for food preparation
Packaging is recycable
| Weight | 0.204 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70833 × 0.025 × 0.25 in |
| Cut Length | 2-5/8" |
| Overall Length | 8" |
| Handle Style | Rings |
| Handle Angle | Offset |
| Handle Orientation | Ambidextrous |
| Weight | 0.42 lbs. |

