Hot drop-forged steel blades provide market-leading strength, durability, and excellent cutting performance over tool life
Precision-ground cutting edges provide superior cutting quality and reduced cutting effort through optimized blade geometry
Through broached bolt allows for market leading cycle cut life – yielding greater than 3X the ASME specification
High durometer grips for superior comfort, control, and overall product durability
Torque control handle rings provide superior comfort, fit, and are sized to accommodate hands with or without gloves
Touch point ergonomics optimize hand and finger contact points in handles to maximize fit, control, and user ergonomics
Metal Cutting Snips, Tools
Wiss By Crescent 037103338600 Straight Pattern Tinner Snips, 1-31/50″ Cut Length, Straight Cut – Each
$18.61
SKU: UAY087
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: 037103338600, Metal Cutting Snips, Straight Pattern Tinner Snips
Brand: Wiss By Crescent
| Weight | 0.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.7553 × 0.332 × 0.0166 in |
| Cut Length | 1-31/50" |
| Overall Length | 7-1/5" |
| Handle Style | Rings |
| Cut Style | Straight |
| Blade Finish | Polished |
| Handle Colour | Rawhide & Black |
| Handle Material | Cushion Grip |
| Cuts Material Types | Light Steel, Vinyl |
| Manufacturer's Warranty | Full Lifetime |
| Handle Type | Double Asymmetrical Loop |
| Blade Material | Steel |
| Finish | Baked Enamel |
| Overall Height | 1" |
Recently Viewed Products
-
Bucket & Wringer Parts & Accessories
Gojo 6201-01 Heavy-Duty Fast Wipes Hand Cleaning Towels Bucket Bracket-(Each)
$27.85 Add to cart -
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent M5R Metalmaster? Bulldog Snips, 7/8″ Cut Length, Straight Cut – Each
$27.77 Add to cart -
Facility Maintenance
Kimberly-Clark 05927 X70 Foodservice Towels, Specialty, 12-1/2″ L x 23-1/2″ W-(Case of 300)
$124.00 Add to cart -
Metal Cutting Snips
Wiss By Crescent 037103338631 Lightweight Aluminum Tinner Snips, 3″ Cut Length, Straight Cut
$39.24 Add to cart







