The 3′ x 3′ mats interlock on all four sides to cover large areas, or can be used as single stations
Optional yellow and black borders provide safe access
General purpose rubber – Natural rubber formulation designed for general application, such as areas with water or debris
1-year warranty
Anti-Fatigue Matting/Flooring Parts & Accessories
Wearwell 572.EDGINGMGRYL 24/Seven® Matting 24/Seven® Matting – Each
$35.27
SKU: NH596
Category: Anti-Fatigue Matting/Flooring Parts & Accessories
Tags: 24/Seven® Matting, 572.EDGINGMGRYL, Anti-Fatigue Matting/Flooring Parts & Accessories
Brand: Wearwell
| Weight | 3.10533 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.45823 × 0.45823 × 0.45823 in |
| Surface Type | Smooth Pattern |
| Thickness | 5/8" |
| Width | 3" |
| Type | Edging- Male |
| Style | Matting Edging & Corners |
| Material | Rubber |
| Environment | Wet/Dry |
| Colour | Yellow |
| Length | 3-1/4' |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
Recently Viewed Products
-
Anti-Fatigue Matting/Flooring Parts & Accessories
Wearwell CONNECTOR.WSH.BK WorkSafe® No. 477 WorkSafe® No. 477 – Each
$16.47 Add to cart -
Anti-Fatigue Matting/Flooring Parts & Accessories
Wearwell 560.78X6X9X9BK ErgoDeck® Mat Inside Corner No. 560 ErgoDeck® Mat Inside Corner No. 560 – Each
$91.21 Add to cart



