Industrial tough and abrasion resistant
Great over grated walkways
Durable textured surface guards against slipping
Knobbed under-side for drainage
Drainage slots allow runoff and aeration, while the underside knobs lift Kushion Walk safely above liquid messiness
1 Year Warranty
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell 475.38X3X5UNSBYL Kushion Walk Mats No.475, Slotted, 3′ x 5′ x 3/8″, Black/Yellow, PVC – Each
$393.38
SKU: SFC734
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 475.38X3X5UNSBYL, Anti-Fatigue Mattings, Kushion Walk Mats No.475
Brand: Wearwell
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 5 × 0.03125 in |
| Width | 3' |
| Length | 5' |
| Thickness | 3/8" |
| Colour | Black/Yellow |
| Material | PVC |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Slotted |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |

