Provides a no frills PVC blown sponge barrier from hard floors
With an attractive Pebbled surface, this mat can be purchased in rolls and easily cut to length on site for quick replacement when damaged
Economic comfort for light industrial applications
Safety rounded edges
1 Year Warranty
Looking for a different/custom size? Contact us!
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell 444.58X2X60BYL Deluxe Soft Step No. 444 Mats, Pebbled, 2′ x 60′ x 5/8″, Black, PVC Sponge – Roll
$1,517.63
SKU: SFE415
Category: Anti-Fatigue Mattings
Tags: 444.58X2X60BYL, Anti-Fatigue Mattings, Deluxe Soft Step No. 444 Mats
Brand: Wearwell
| Weight | 107.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 60 × 0.05208 in |
| Width | 2' |
| Length | 60' |
| Thickness | 5/8" |
| Colour | Black |
| Material | PVC Sponge |
| Environment | Dry |
| Style | Solid |
| Surface Type | Pebbled |
| Manufacturer's Warranty | 1 Year |
Recently Viewed Products
-
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell Deluxe Soft Step No. 444 Mats (Each)-Click on options for variations & Details.
$208.09 – $2,205.34Price range: $208.09 through $2,205.34 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Anti-Fatigue Mattings
Wearwell Deluxe Soft Step No. 444 Mats (Each)-Click on options for variations & Details.
$285.21 – $2,931.61Price range: $285.21 through $2,931.61 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page


