For general purpose grinding work on bench and pedestal grinders
Grits 24 and 36 for fast and rough grinding
Grit 46 for intermediate requirements
Grits 60 and 80 for a finer finish work
All 6″, 7″, 8″ and 10″ wheels are supplied with nested reducer bushings to fit on 1″, 3/4″ and 1/2″ shafts ; Typical Applications
Offhand deburring and sharpening of parts and tools
Bench Grinding Wheel, Tools
Walter Surface Technologies 12E643 Bench Grinding Wheels, 10″ x 1″, 1″ Arbor, 1 – Each
$114.17
SKU: VE790
Categories: Bench Grinding Wheel, Tools
Tags: 12E643, Bench Grinding Wheels
Brand: Walter Surface Technologies
| Weight | 6.756 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.83333 × 0.10833 × 0.84166 in |
| Diameter | 10" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Size | 1" |
| Grit | Coarse/24 |
| Max. RPM | 3600 |
| Type | 1 |
Recently Viewed Products
-
Pneumatic Power Tools Parts & Accessories
JET 905802 JCO1194-2 Heavy-Duty Retainer Spring – (Each)
$5.30 Add to cart -
Clamp Parts & Accessories
Dixon Group F38 Band Clamp Portable Locking Hand Tool-(Each)
$173.23 Add to cart



