For general purpose grinding work on bench and pedestal grinders
Grits 24 and 36 for fast and rough grinding
Grit 46 for intermediate requirements
Grits 60 and 80 for a finer finish work
All 6″, 7″, 8″ and 10″ wheels are supplied with nested reducer bushings to fit on 1″, 3/4″ and 1/2″ shafts ; Typical Applications
Offhand deburring and sharpening of parts and tools
Bench Grinding Wheel, Tools
Walter Surface Technologies 12E647 Bench Grinding Wheels, 10″ x 1″, 1″ Arbor, 1 – Each
$114.17
| Weight | 6.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.85 × 0.1 × 0.85 in |
| Diameter | 10" |
| Thickness | 1" |
| Arbor Size | 1" |
| Grit | Fine/60 |
| Max. RPM | 3600 |
| Type | 1 |

