Unique drum release design automatically releases drum by lowering forks
Heavy-duty welded steel construction provides long lasting rugged use
Knuckle grip design securely grabs steel drums
Fold-up arms provide convenient storage
Drum Grabbers
Vestil DGD-55-D Deluxe Drum Gripper Deluxe Drum Gripper, For 55 US Gal. (45.8 Imperial Gal.) – Each
$1,059.23
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.998 × 3.332 × 1.25 in |
| Drum Capacity | 55 US Gal. (45.8 Imperial Gal.) |
| Drum Type | Steel |
| No. of Drums | 2 |
| Lifting Capacity | 2000 lbs. |
| Fork Pocket on Center | 25-7/8" |
| Fork Pocket Width | 7-1/8" |
| Fork Pocket Height | 2-5/16" |
| Fork Pocket Length | 23-5/8" |
| Type | Fold-Up |
| Colour | Yellow |
| Manufacturer's Warranty | 90 Days Limited |




