Easily transport and rotate 55-gallon steel drums using a fork truck
Provided with a 15′ chain to allow the drum to be rotated up to 360° from the fork truck operator’s seat
Safety restraint (33″ chain) is used to secure unit to fork truck
Drum Grabbers
Vestil DCR-205-15 Fork Mounted Drum Carrier Fork Mounted Drum Carrier, For 55 US Gal. (45.8 Imperial Gal.) – Each
$1,715.80
SKU: DC771
Category: Drum Grabbers
Tags: DCR-205-15, Drum Grabbers, Fork Mounted Drum Carrier
Brand: Vestil
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.29166 × 1.85833 × 2.75 in |
| Drum Capacity | 55 US Gal. (45.8 Imperial Gal.) |
| Drum Type | Steel |
| No. of Drums | 1 |
| Lifting Capacity | 1500 lbs. |
| Overall Height | 25-15/16" |
| Overall Length | 38-5/8" |
| Overall Width | 38-3/4" |






