Combines fast stock removal with long life; Used on:
Stainless steel, high tensile alloys
Ferrous metals (iron, steel, welds)
Grinding Wheel, Tools
United Abrasives Inc. 20064 Saitech Ultimate Performance? Grinding Wheel, 4-1/2″ x 1/4″, 7/8″ Arbor, Aluminum Oxide/Ceramic, Type 27 – Each
$11.46
SKU: TC170
Categories: Grinding Wheel, Tools
Tags: 20064, Grinding Wheels, Saitech Ultimate Performance™ Grinding Wheel
Brand: United Abrasives Inc.
| Weight | 0.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.37 × 0.04 × 0.37 in |
| Diameter | 4-1/2" |
| Thickness | 1/4" |
| Arbor Size | 7/8" |
| Max. RPM | 13300 |
| Type | 27 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide/Ceramic |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Algood RE6583-A38H-UG-RB Emaxx Caster, Rigid, 8″ (203.2 mm), Envirothane, 1200 lbs. (544.3 kg.)-(Each)
$50.92 Add to cart


