(Range) Leaf Thickness”: 0.0015, 0.002, 0.0025, 0.003, 0.004, 0.005, 0.006, 0.007, 0.008, 0.009, 0.010, 0.012, 0.013, 0.014, 0.015, 0.016, 0.018, 0.020, 0.022, 0.025, 0.030, 0.035
INCH READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 572B Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$143.30
SKU: HV050
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 572B, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.31666 × 0.06666 × 0.075 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.0015"-035" |
| EDP No. | 57099 |
| No. of Leaves | 22 |
| Size Leaves | 1/2 x 3 1/32 |
| Description /Remarks | With Locking Device |

