(Range) Leaf Thickness”: 0.0015, 0.002, 0.0025, 0.003, 0.004, 0.005, 0.006, 0.007, 0.008, 0.009, 0.010, 0.011, 0.012, 0.013,.014, 0.015, 0.016, 0.017, 0.018, 0.019, 0.020, 0.021,.022, 0.023, 0.024, 0.025
INCH READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 172A Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$82.47
SKU: HT833
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 172A, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.35 × 0.10833 × 0.275 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.0015"-0.015" |
| EDP No. | 50649 |
| No. of Leaves | 9 |
| Size Leaves | 1/2 x 3 1/32 |
| Description /Remarks | With Locking Device |

