(Range) Leaf Thickness”: 0.04, 0.05, 0.06, 0.07, 0.08, 0.10, 0.15, 0.20, 0.30, 1.0, 2.0, 3.0, 5.0
MILLIMETER READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 467M Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$224.42
SKU: HU957
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 467M, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.45 × 0.09166 × 0.1 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.04 mm – 5 mm |
| EDP No. | 52465 |
| No. of Leaves | 13 |
| Size Leaves | 12.7 x 114 mm |
| Description /Remarks | With Locking Device |

