(Range) Leaf Thickness”: 0.03, 0.04, 0.05, 0.06, 0.07, 0.08, 0.09, 0.10, 0.15, 0.20, 0.30, 0.40, 0.50
MILLIMETER READING THICKNESS GAUGES WITH TAPERED LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 173MAT Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$136.59
SKU: HT838
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 173MAT, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.35 × 0.06666 × 0.1 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.03 mm – 0.5 mm |
| EDP No. | 57087 |
| No. of Leaves | 13 |
| Size Leaves | 12.7-7 x 77 mm |
| Description /Remarks | With Locking Device |

