(Range) Leaf Thickness”: 0.002, 0.003, 0.004, 0.005, 0.006, 0.008, 0.010, 0.015
MILLIMETER READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 173MA Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$140.43
SKU: HT837
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 173MA, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.076 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.29166 × 0.025 × 0.05833 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.03 mm – 0.5 mm |
| EDP No. | 57086 |
| No. of Leaves | 13 |
| Size Leaves | 12.7 x 77 mm |
| Description /Remarks | With Locking Device |




