(Range) Leaf Thickness”: 0.002, 0.003, 0.004, 0.006, 0.008, 0.010, 0.012, 0.015
INCH READING THICKNESS GAUGES WITH STRAIGHT LEAVES
Manual Thickness Gauge, Tools
Starrett 172CT Thickness Gauges Thickness Gauges – Each
$131.22
SKU: HT835
Categories: Manual Thickness Gauge, Tools
Tags: 172CT, Manual Thickness Gauges, Thickness Gauges
Brand: Starrett
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.58333 × 0.04166 × 0.075 in |
| Display Type | Analogue |
| Measuring Range | 0.002"-0.015" |
| EDP No. | 50652 |
| No. of Leaves | 8 |
| Size Leaves | 1/2-1/4 x 6 |
| Description /Remarks | With Locking Device |

