Durable titanium nitride-coated chrome molybdenum blades
Cuts up to 18-gauge (1.2mm) cold-rolled steel or 22-gauge (0.7mm) stainless steel
Flush hardware helps prevent catching on materials while cutting
Auto release mechanism provides for fast one handed operation
Laser etched 1/4″ blade markings for quick, precise cuts
Aviation Snips, Tools
Stanley Tools FMHT73755 FatMax? Aviation Snips – Each
$26.42
SKU: UAE252
Categories: Aviation Snips, Tools
Tags: Aviation Snips, FatMax® Aviation Snips, FMHT73755
Brand: Stanley Tools
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 0.25 × 0.1 in |
| Cut Length | 1-9/50" |
| Overall Length | 10" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Red |
| Cut Style | Left |
| Blade Material | 60CrV |
| Colour | Red/Black |


