Cuts up to 20gauge cold-rolled steel or 26 gauge stainless steel
Flush hardware helps prevent catching on materials while cutting
Auto release mechanism provides for fast one handed operation
Slip-resistant grip for comfort and control
Metal Cutting Snips, Tools
Stanley Tools FMHT73561 Fatmax? Long Cut Snips, 3-9/50″ Cut Length, Straight Cut – Each
$27.06
SKU: UAE250
Categories: Metal Cutting Snips, Tools
Tags: Fatmax® Long Cut Snips, FMHT73561, Metal Cutting Snips
Brand: Stanley Tools
| Weight | 2.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.175 × 0.18333 × 0.25833 in |
| Cut Length | 3-9/50" |
| Overall Length | 12" |
| Handle Style | Straight |
| Handle Colour | Yellow |
| Cut Style | Straight |
| Style | Aviation |



