Mandrel mounted high performance
Designed with the 1/4″ mandrel as a integral part of the wheel
More aggressive and works great in heavy stock removal operations
A very durable, long lasting mini flap wheel; Typical Applications
Metal fabrication
Blending welds
Deburring
Cleaning and finishing
Flap Wheel, Tools
Merit 08834135140 Flap Wheels – Mandrel Mounted Flap Wheels, Aluminum Oxide/Ceramic, 40 Grit, 1-1/2″ x 1″ x 1/4″-(Each)
$8.88
SKU: BQ677
Categories: Flap Wheel, Tools
Tags: 08834135140, Flap Wheels, Flap Wheels - Mandrel Mounted Flap Wheels
Brand: Merit
Description
Additional information
| Weight | 0.088 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.19166 × 0.125 × 0.125 in |
| Diameter | 1-1/2" |
| Grit | 40 |
| Thickness | 1" |
| Arbor Hole Size | 1/4" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide/Ceramic |
| Max. RPM | 25000 |

