Aluminum oxide is best-suited for general purpose deburring and blending
Premium flexible cotton backing
Medium grit for blending and applying light scratch patterns
Cost-effective replacement for brushes, rubber points and felt bobs
Flap Wheel, Tools
Merit 08834134009 Grind-O-Flex Mini Quick-Change Flap Wheel, Aluminum Oxide, 80 Grit, 2-1/2″ x 3/8″ x 1/4″-20-(Each)
$13.20
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.21544 × 0.21544 × 0.21544 in |
| Diameter | 2-1/2" |
| Grit | 80 |
| Thickness | 3/8" |
| Arbor Hole Size | 1/4"-20 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum RPM | 20000 |
| Grade | Medium |
| For Use With | Metals, Plastic, Rubber and Wood |
| Mount Type | Mandrel |

