Heavy cotton backing and premium abrasive grains combine to provide superior life with aggressive cut on a wide range of polishing and finishing applications
Flap Wheel, Tools
Merit 08834122022 High Performance Flap Wheel, Aluminum Oxide, 40 Grit, 3-1/2″ x 2″ x 5/8″-(Pack of 10)
$374.02
SKU: BQ241
Categories: Flap Wheel, Tools
Tags: 08834122022, Flap Wheels, High Performance Flap Wheel
Brand: Merit
Description
Additional information
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.21544 × 0.21544 × 0.21544 in |
| Diameter | 3-1/2" |
| Grit | 40 |
| Thickness | 2" |
| Arbor Hole Size | 5/8" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Max. RPM | 12000 |
Recently Viewed Products
-
Material Handling & Storage
Blickle LKRXA-TPA 126KFD Stainless Steel Thermoplastic Elastomer Caster, Swivel, 5″ (127 mm) Dia., 265 lbs. (120 kg.) Capacity-(Each)
$63.17 Add to cart -
Material Handling & Storage
Can Am Y480T-PPB-ST Zinc Plated Caster, Swivel with Brake, 4″ (102 mm) Dia., 200 lbs. (91 kg.) Capacity-(Each)
$51.77 Add to cart



