For polishing and grinding jobs in production work as well as clean-up and maintenance jobs
Work on metals, plastic, rubber and wood
No adjustments, dressing, or preparation required before or during operation
Flap Wheel, Tools
Merit 08834124077 High Performance Flap Wheel, Aluminum Oxide, 60 Grit, 10″ x 3″ x 1-3/4″-(Each)
$207.29
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.21544 × 0.21544 × 0.21544 in |
| Diameter | 10" |
| Grit | 60 |
| Thickness | 3" |
| Arbor Hole Size | 1-3/4" |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Max. RPM | 4000 |

