Marine grade 316 stainless steel shackle for superior corrosion resistance
Special thermoplastic body offers superior performance against chemicals, moisture, heat, cold and UV
Uses FDA approved lubricants safe for use in food processing
Designed to fit smaller diameter lockout points for lockout/tagout applications (ie European OEM Equipment)
Operates from -70?F to +350?F (-56?C to +176?C)
Shackle withstands over 300-lb. pull force
Key retaining, cannot remove key unless the shackle is closed (S31 Model only)
Each keyed alike set includes 2 keys
Padlock, Safety
Master Lock S33KAS6GRN S33 Zenex Padlock – Set of Six, Safety Padlock, Keyed Alike, Thermoplastic, 1-3/8″ Width-(Box of 6)
$142.89
SKU: SDN017
Categories: Padlock, Safety
Tags: Padlocks, S33 Zenex™ Padlock - Set of Six, S33KAS6GRN
Brand: Master Lock
| Weight | 1.208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.325 × 0.3 × 0.31666 in |
| Type | Safety Padlock |
| Body Width | 1-3/8" |
| Shackle Diameter | 3/16" |
| Shackle Clearance Height | 1-1/2" |
| Shackle Clearance Width | 5/8" |
| Body Material | Thermoplastic |
| Shackle Material | Stainless Steel |
| Colour | Green |
| Key Type | Keyed Alike |
| Body Length | 1-7/8" |



